CZ SK HU

Nemoc zastínila finále sezony. Ghost vyhrál celkové hodnocení týmů potřetí v řadě

Val di Sole, 3. září 2022: Šťastná série vítězství GFRT bohužel skončila spolu s příchodem sezonního finále. Od poloviny týdne cítila Caroline Bohé příznaky nemoci, ze kterých se vyklubala covidová infekce. Pozitivní test na nepříjemný vir ochromil také její spolubydlící – Finju Lipp. S bakteriální infekcí se zase potýkala Anne Terpstra, a proto nemohla aktivně bránit svou vedoucí pozici v celoročním bodování. I přes tyto nepříjemnosti však GFRT vyhrál celoroční bodování týmů třetí rok v řadě.

 

Loni Val di Sole v Itálii zaručoval týmu úspěch v podobě stříbrné a zlaté medaile Světového šampionátu pro Anne Terpstru a Carolinu Bohé. Letos směřoval kurz stejným směrem, přesto vše dopadlo úplně jinak. GFRT vedl žebříček celoročního bodování týmů od otevíracího závodu sezony v Brazílii a svou pozici dokázal obhájit i skrze náročné finále: „Před začátkem sezony bylo naším cílem tu a tam vyhrát bodování týmů Světového poháru. Fakt, že jsme byli schopni startovat každý závod se žlutými čísly na drese je senzační úspěch. Jistě, přáli bychom si mít poněkud rozdílný poslední závodní víkend, ale takto si prostě sezonu pamatovat nechceme. Byli jsme schopni oslavit neskutečný úspěch jako tým, vyhrát další světový pohár – Caro se ve své první elitní sezoně představila jako neuvěřitelně silná závodnice a Finja byla neméně skvělá ve své první sezoně U23. To jsou chvíle, které si zapamatujeme.“ Vyjádřil se manažer týmu Tom Wickles po finále.

 

 

Caroline Bohé se během týdne necítila příliš dobře a tým okamžitě reagoval: „Všichni jsme před odjezdem podstoupili PCR test a rozhodli, kdo bude s kým sdílet pokoj. O dva dny později naneštěstí onemocněla i Finja Lipp – Carolinina spolubydlící. Obě závodnice prodělaly covidovou infekci. Dokázali jsme však zareagovat včas a díky preventivním opatřením jsme ochránili zbytek týmu před zákeřným virem. Obou infikovaných závodnic je mi líto, můžu ale konstatovat, že vzhledem k okolnostem se jim daří dobře.“ Řekl Tom Wickles.

 

 

K tomu všemu trpěla od čtvrtka Anne Terpstra bolestmi čelistí. Zprvu vše vypadalo jako „pouhé“ svalové napětí, nicméně čelisti Anně přes noc silně otekly a celkově jí bylo nevolno. V nemocnici nakonec potvrdili bakteriální infekci příušní žlázy: „Cítila jsem se totálně vyčerpaná a naprosto prázdná, samozřejmě jsem ale zkusila XCC. Tělo jsem však měla tak slabé, že se ke konci nešlo ani udržet na kole. Abych zabránila nejhoršímu, ukončila jsem závod předčasně. Tohle prostě nebyl ten skvělý začátek posledního závodního víkendu, ve který jsme všichni doufali a který jsme si přáli. Přijeli jsme s náskokem a celkovým vedením týmů, které jsme chtěli bránit. Nebylo nám však přáno.“ Postěžovala si v pátek Nizozemka.

 

 

Barvy týmu tak v Cross Country Short hájila pouze Nicole Koller, která závod dokončila na silném 20. místě: „Přestože jsem neodstartovala ideálně, dokázala jsem se pomalu propracovávat dopředu, což mi dalo dobrou startovní pozici na neděli.“ Kromě Anne Terpstry ukončila závod před cílem také Nadine Rieder, která se ještě plně nezotavila z nemoci, kterou prodělala minulý týden.

 

 

Během absence Caroliny Bohé a Finji Lipp mohly na XCO startovat pouze tři závodnice. Nicole Koller nebyla se svým 25. místem spokojená, ale v kontextu celého roku se vlastně jednalo o smířlivý výsledek. Ještě zcela nevyléčená Nadine Rieder dokončila závod na 28. místě. Anne Terpstra, která vedla celkové bodování Světového poháru, začala závod nad očekávání dobře a dlouho se držela na 20. místě, dokud ji nezačaly ubývat síly, až nakonec opustila závod na 45. místě v rámci 80% pravidla: „Samozřejmě bych dala cokoliv za to bojovat o celkové vítězství. Nebylo mi však dáno shůry a já se zpět propadla na třetí místo. Na druhou stranu – i když je těžké tomu uvěřit – nejsem zklamaná. Jsme hrdá na to, čeho jsme tuto sezonu dosáhli. Byla jsem schopna rozvíjet se jako sportovec i jako osobnost a náš tým zase jednou předvedl neuvěřitelné výkony. Je čas poděkovat všem kolem nás za vše, co jsme mohli začít a čeho jsme mohli společně dosáhnout. Ještě jsme neskončili. Dnešek nás jen motivoval ještě více k tomu, abychom se vrátili!

 

 

Všem sportovcům přejeme brzké uzdravení a těšíme se na příští sezonu, nejdříve však na zasloužený odpočinek.

Zároveň bychom se chtěli rozloučit s Nadine Rieder, pro kterou to bylo poslední mistrovství světa v barvách GFRT. Děkujeme jí za skvělé dva roky spolupráce a přejeme vše nejlepší do budoucích plánů!

klikni pro velký obrázek